Obserwatorzy

poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Dalie - georginie

Dalie to rośliny późnego lata i jesieni. Mają niezwykłe kwiaty, o różnym kształcie i w ogromnej palecie barw. Nie sposób przejść obok nich obojętnie. Również pokrój samej rośliny jest wyrazisty. Mocny, masywny, kolorowy krzew gra główną rolę na rabatach kwiatowych i nie tylko.  Zastosowanie dalii w ogrodach jest bardzo wszechstronne. Mogą zdobić zwykłe ogrody, czy rustykalne (wiejskie), pomieszane z malwami i cyniami. Również egzotyczne rabaty nie mogą się obejść bez tych kwiatów. Często dalie sadzi się wśród warzyw.  Kolory, to możliwe są wszystkie, oprócz niebieskiego, którego hodowcy wciąż poszukują. Jako najbardziej zbliżony do niebieskiego udało się uzyskać szeroką gamę fioletów. Rozmiary roślin również są zróżnicowane, od liliputów aż do gigantów, czasem prowadzonych na wysokich pniach. Wciąż poszukuje się czegoś niespotykanego.
Istnieją odmiany o kwiatach w postaci lilii wodnych, piwonii, orchidei, chryzantem i anemonów, nie mówiąc już o głównych formacjach, takich jak płaskie, kaktusowe, półkaktusowe i kuliste.


  Uprawa dalii jest łatwa, nie są szczególnie wymagające. Jak każdy kwiat, jeśli okażemy mu trochę troski, będzie znacznie piękniejszy.
Dalie możemy uprawiać w donicach, wtedy z wykopywaniem i przenoszeniem ich na zimowe stanowisko nie ma kłopotu. Georginie będą długo i obficie kwitły jeśli będziemy pamiętać o obcinaniu zwiędłych kwiatostanów.

6 komentarzy:

Łucja-Maria pisze...

Prześliczne są Twoje dalie.
Wyglądają jak zrobione z bibuły.
Wszystkie piękne.
Pozdrawiam

Talibra pisze...

Ładny zestaw, postanowiłam w przyszłym roku posadzić ich więcej, ładnie także wyglądają w wazonie.
Pozdrawiam.

bustani pisze...

Jaka różnorodność kolorów i kształtów:)
Pozdrawiam

barashka pisze...

Ale masz tego kwiecia ... !!! Jedna piękniejsza od drugiej ! Mnie urzekła ta z lawendowym podmuchem, taka delikatna jest ... Pozdrawiam.

GAJA pisze...

Nie mam dalii, ale jako ciekawostka-moja Przyjaciółka miała z nich zrobiony bukiet ślubny. Dalie były z ogrodu Mamy, bukiet ułożyła florystka.

Nadezda pisze...

Inka, your photos of Dalias are wonderful! I love them but it's very hard to store their bulbs in winter and now I don't grow them.