Obserwatorzy

piątek, 25 maja 2012

Jaśmin & Jaśminowiec

 Jest ich dwóch – jaśmin i jaśminowiec. Imieniem pierwszego zwykle nazywamy drugi. Ale z jaśminowców, które najczęściej mamy w ogrodach, nie da się zrobić ani perfum, ani aromatycznej herbaty. No i nie obsypią się kwiatami w środku zimy! Jeśli wciąż nie dowierzacie, że krzew w waszym ogrodzie nie jest jaśminem, proponuję mały test. Czy kwitnie w czerwcu? I czy ma białe kwiaty o czterech płatkach? Jeśli „tak”, to na pewno macie jaśminowiec. Ale jeżeli kwiaty krzewu przypominają złote gwiazdki, a gałązki są ciemnozielone i kwadratowe w przekroju, wtedy... rzeczywiście jesteście właścicielami prawdziwego jaśminu.


 Jaśmin zimowy nagokwiatowy ( Jasminum nudiflorum )

 Jaśmin ( Jasminum ), mylony u nas powszechnie z jaśminowcem, to pnącze lub krzew uprawiany w naszym klimacie głównie w oranżeriach lub jako domowa roślina ozdobna. Najwytrzymalszy ze wszystkich jaśminów jest jaśmin zimowy ( Jasminum nudiflorum ), ale i on ma bardzo delikatne kwiaty.
Można spróbować posadzić go najlepiej przy północnej lub zachodniej ścianie, gdzie nie występują szybkie zmiany temperatur, okrywając na zimę zarówno korzenie jak i pędy. Jaśmin ten nie przyczepia się sam do podpór, dlatego też trzeba go przywiązywać sznurkiem ogrodniczym do kratownicy po której ma się piąć. Ten gatunek jaśminu wymaga corocznego przycinania po przekwitnięciu. Ścinamy wszystkie stare, podeschnięte lub rzadkie pędy i przycinamy te, które kwitły. Pozostawiamy młode pędy, które będą lepiej kwitły w następnym roku. Jeśli zaś zapomnimy o przycięciu, w następnym roku trudno będzie usunąć plątaninę starych pędów.

Gałązki jaśminu przeznaczone do wazonu będą stały dłużej , jeśli zaraz po ścięciu włoży się 2,5 cm końców ich łodyg do wrzątku na minutę. Potem dopełniamy dzbanek z wrzątkiem zimną wodą i pozostawiamy w nim jaśmin jeszcze przez godzinę, zanim użyjemy go w kompozycji bukietowej.

Jaśmin lekarski ( Jasminum officinale )

Pachnąca ozdoba na lato. Jaśmin lekarski jest łatwym w uprawie pnączem, które może być piękną ozdobą drzwi lub okna. Ma błyszczące liście. Kwitnie latem i wczesną jesienią. Wieczorami kwiaty pięknie pachną. Kwiaty dostarczają olejku jaśminowego używanego w perfumerii jako podstawowy surowiec zapachowy.Jaśmin lekarski nadaje się świetnie do wspinania po pergolach i ścianach. Nie znosi zbyt silnego przycinania. Zielone pędy lekko przerzedzamy w kwietniu lub na początku maja. Jaśmin może ników czy róż, ale może też być uprawiany w kompozycji z innymi pnączami, urozmaicając ją zielonymi pędami i białymi kwiatami. Kwiaty jaśminu lekarskiego stanowią świetny pachnący dodatek do potpourri

Jaśmin wielokwiatowy ( Jasminum polyanthum )

Pięknie pachnące, ale wrażliwe na mróz pnącze. Kwitnie zimą i wiosną. Świetnie nadaje się do oranżerii lub do szklarni, na werandę a także do gruntu. Doskonała na trejaże.. Sadzimy je w dużym pojemniku. Rozpięte na kracie może dorastać nawet do 3 metrów. Rośliny uprawiane w mieszkaniu dobrze jest latem wynieść do ogrodu. Jaśmin możemy rozmnażać przez sadzonkowanie, przygotowując sadzonki na początku lipca. Jeśli potrzebujemy niewiele roślin, możemy też rozmnażać jaśmin przez odkłady.
Od wiosny do jesieni nawozimy co dwa miesiące nawozem o niskiej zawartości azotu. Przez pozostałą część roku nie nawozimy


    Jaśminowiec wonny

Jaśminowiec jest krzewiastą rośliną pochodzenia europejskiego. Dorasta do trzech metrów wysokości. Kwiaty są duże, białe lub kremowe ze środkiem żółtym od dużej ilości pręcików. Bardzo obficie pojawiają się na gałązkach i mają wyrazisty, piękny zapach. Liście zielone, na brzegach ząbkowane o długości do 7 cm. Jest długowieczny i co roku cieszy oko swoimi kwiatami i zapachem.
 Wspaniale nadaje się do każdego ogrodu. Idealnie współgra z innymi roślinami, a jego kwiaty przepięknie przyozdabiają podwórza. Mniejsze rośliny mogą być wykorzystywane do obsadzania alejek i tworzenia nieprzycinanych żywopłotów.
 Roślina ta kwitnie późną wiosną i wczesnym latem, w maju i czerwcu. Jaśminowiec bez problemu przetrwa mrozy, jeżeli rośnie na żyznych glebach, w słonecznych miejscach. Ogromnym plusem dla tej rośliny jest to, że nie jest atakowana przez gryzonie. Jaśminowiec polecany jest wszystkim początkującym ogrodnikom.

Skraść zapach...

...z jaśminu nie jest wcale łatwo. Żeby zrobić na przykład jaśminową herbatę, jej liście miesza się z kwiatami i pozostawia na 4 godziny, aby chłonęły zapach. Czynność tę powtarza się nawet siedmiokrotnie! Same kwiaty bywają dodawane do herbaty dla ozdoby (wysuszone nie pachną).8 komentarzy:

Jasmina pisze...

Cudne te jaśminy :o)

Olinka pisze...

Jaśminowiec zawsze będzie kojarzył mi się z dzieciństwem :)

Anonimowy pisze...

To ja miałam jaśminowiec wonny. W czasie kwitnienia pachniał mocnym, odurzającym zapachem. Bardzo lubiłam swój jaśminowiec.
Pozdrawiam bardzo cieplutko:))

inka pisze...

Ja swój również bardzo lubię, za kwiaty, za zapach, za to, że jest taki łatwy w uprawie :) pozdrawiam

Giga pisze...

To teraz już wiem, że mam jaśminowca wonnego, który jest w moim ogródku od zawsze. Pozdrawiam.

Łucja-Maria pisze...

Mam kilka jaśminowców, rozsiewają cudowny zapach.
U mnie jeszcze nie kwitną.
Pozdrawiam

Mały biały domek pisze...

U Mojej mamy rośnie jaśminowiec wonny,wielki krzak ma chyba z 40 lat. Ale jeszcze nie kwitnie.Uwielbiam jego woń , co do herbaty to próbowałam zasuszyć ale nie było potem smaku jaśminu czuć w herbatce.Pozdrawiam serdecznie. Dorcia.

kanclerz1962 pisze...

Proszę mi powiedzieć, co zakwitło u nas na trawniku. Nie ma jeszcze liści, za to cała masa ślicznych kwiatków o zapachu jaśminu. To ok, 2,5 metrowy krzew, dość mocno rozrośnięty. Jest dopiero 12 kwietnia. W innym miejscu osiedla stoją krzewy jaśminowca o których wiem z pewnością, że kwitną pod koniec maja, zatem co zakwitło teraz?