Obserwatorzy

środa, 1 sierpnia 2012

Słoneczniki :)


Słoneczniki są roślinami, których nazwa jest związana ze słońcem. Kwiaty słonecznika przypominają tarczę słońca a dodatkowo ustawiają się zawsze ku słońcu. Mają w sobie tak wiele uroku, że często bardzo trudno od nich oderwać wzrok. Są niemymi strażnikami naszych domów i ogrodów. Różnorodność odmian i barw spowodowała wzrost zainteresowania tą rośliną i dlatego coraz częściej są uprawiane
w naszych ogrodach i na kwiat cięty.




Ozdobą rośliny są ogromne, tarczowate kwiaty. Najczęściej spotyka się kwiaty
o koszyczkach kwiatowych pojedynczych, z długimi, zwykle żółtymi kwiatami języczkowatymi i brunatnymi kwiatami rurkowatymi. Istnieją też odmiany ozdobne
o mniejszych, lecz bardziej efektownych kwiatach, żółtych, pomarańczowych lub purpurowo-brązowych oraz odmiany o kwiatach pełnych. Słoneczniki mogą osiągać od 10 cm do paru metrów wysokości. Spotkać możemy słoneczniki jednoroczne i bylinowe. Można je sadzić rzędem lub grupami przy ogrodzeniach czy ścianach budynków. Dorze wyglądają
w towarzystwie innych dużych kwiatów takich jak malwy czy ostróżki. Nadają się na kwiat cięty, są też roślinami miododajnymi. Warto również wspomnieć o zastosowaniach użytkowych rośliny.


 Słoneczniki uprawia się jako rośliny ozdobne a zarazem i użytkowe. O walorach ozdobnych niech świadczy fakt że były i są ulubionym tematem wielu artystów.





Nadają się do ogródków podmiejskich i wiejskich na rabaty.



           Pestki słonecznika to ziarna pełne skarbów :)


Słonecznik jest także bardzo bogaty w witaminę E, a także witaminy rozpuszczalne w tłuszczach - A i D. Nie brak też w nasionach witamin z grupy B - warto podkreślić, że pestki są jednym z najbogatszych źródeł B6. Witamina ta razem z cynkiem (którego słonecznik ma sporo) jest doskonałym środkiem na ładną i gładką cerę, zwalcza łojotok i zapobiega tworzeniu się pryszczy. Wiadomo także, że jest lekarstwem przy dolegliwościch z prostatą.
Pestki słonecznika mają dwa razy więcej żelaza od rodzynek (uznawanych za jedno z najbogatszych w naturze źródeł tego mikroelementu), a także sporo wapnia i potasu.

 Warto sięgać nie tylko po pestki słonecznika, ale i olej słonecznikowy. Należy pamiętać jednak, że nie powinno się go rozgrzewać do temperatury przekraczającej 100 stopni C, dlatego nie nadaje się do pieczenia czy długotrwałego smażenia. Świetnie sprawdza się na zimno - do sałatek.



Musisz nauczyć się od słonecznika: pomimo burz i deszczów, z wielką odwagą zwracaj się zawsze w stronę słońca.             

                              Pino Pellegrino

9 komentarzy:

Łucja-Maria pisze...

Aniu, świetny post.
Słoneczniki to radość i słońce w ogrodzie.
Właśnie wróciłam w tej chwilce ze swojego ogrodu, w moich słonecznikach rajcują ptaki. Wystraszyłam się bo siedziały na nich młode kurki bażancie.
Też zrobiłam kilka zdjęć. W takiej sytuacji muszę się spieszyć ze zdjęciami bo za kilkanaście dni może nie być już słoneczników.
Pozdrawiam

ZielonaMila pisze...

Fantastyczne zdjęcia, interesujący post, a słoneczniki są piękne. Pozdrawiam

bustani pisze...

To naprawdę piękna i niezawodna roślinka, no i poskubać można hi,hi...
Pozdrawiam słonecznie

Giga pisze...

Słoneczniki są piękne i często je kupuje moim znajomym solenizantom.Te malowane też są oczywiście cudne. Pozdrawiam.

Gabi pisze...

Różnorodność barw słoneczników jest faktem...piękne są...
U mnie rośnie tylko kilka i to dlatego, że dokarmiam ptaki zimą :)

Kasik pisze...

Uwielbiam słoneczniki, a one chyba mój ogród bo same rozsiewają się jak szalone :) W tym roku mam giganta, co sam się zasiał, a sięga ponad okna w salonie. Cudo :) dzięki nim mam też w ogrodzie całą masę sikorek :)

Samo życie pisze...

Uwielbiam je fotografować tylko w tym roku na moim ogrodzie wyrósł tylko jeden z wielu posianych ...borok nie doczekał się nawet rozkwitu bo wnuki mu głowę urwały i w połowie został złamany.Tak to nieraz bywa - nawet w mojej okolicy ich nie widuję u nikogo ....pozdrawiam.

Pieces of Sunshine pisze...

A beautiful selection of sunflower images. I've never seen any like in your third photo. They are such wonderful flowers.

Arek pisze...

Ja też uwielbiam słoneczniki. Pozdrawiam