Obserwatorzy

niedziela, 6 maja 2012

Bieluń " Anielskie trąby "


Znany jeszcze inaczej jako DATURA
Są to okazałe krzewy o pięknych, wonnych kwiatach, o oryginalnym kształcie i kolorze. Te dzwonkowate kwiaty dorastają do 20-30 cm długości. Kwitną przez całe lato na balkonach, tarasach i ogrodach, na stanowiskach słonecznych.
Bieluń wymaga gleby żyznej z wysoką zawartością składników mineralnych.
Po posadzeniu do dużej donicy, sadzonkę lekko przycinamy tak, by w ciągu lata bieluń rozkrzewił się dając boczne rozgałęzienia, na których rozwiną się kwiaty.
Ze względu na wielkość i delikatność kwiatów oraz pędów, donice należy ustawić w miejscu osłoniętym od wiatru.
Na okres zimy doniczkę z rośliną należy przenieść do chłodnego pomieszczenia i ograniczyć podlewanie.

Aby roślina ta cieszyła nasze oczy jak najdłużej kwitnącymi kwiatami, w okresie wegetacji powinno się ją intensywnie podlewać i co tydzień solidnie nawozić.

Warto wiedzieć
WYSOKOŚĆ  W pojemniku do 180 cm
PODŁOŻE  Ziemia z dodatkiem torfu
PRZESADZANIE  Co roku wiosną przenieść do większej doniczki
ROZMNAŻANIE  Z sadzonek pędowych pobieranych wiosną ( młody odcięty pęd wkładamy do pojemnika z wodą i czekamy aż puści korzonki lub końcówkę ukorzeniamy w ukorzeniaczu ). Młode rośliny mogą kwitnąć już następnej jesieni.
OSTRZEŻENIE

Wszystkie części rośliny są trujące. Nie należy jej hodować, jeżeli mogą mieć do niej dostęp dzieci lub zwierzęta domowe.3 komentarze:

bustani pisze...

Czy to co piękne musi być również trujące?:-)
Pozdrawiam

inka pisze...

mimo, że miałam w domu małe dzieci i były również zwierzęta to piękno tej rośliny wzięło górę nad trucizną a swoje dzieci nauczyłam, że nie wolno zrywać kwiatów, liści czy nasion - o dziwo :) zrozumiały :)

Anonimowy pisze...

Nie warto tego kwiatka miec, nie polecam z biegiem lat staje się silne trujące moze udusic i zabic nie wiesz kiedy. Ja to przezyłam szkoda gadać :/ nadal leczę, ale nie dotykałam nic i tak stało