Obserwatorzy

sobota, 19 maja 2012

Modne i niezawodne

Bylin jest mnóstwo, najróżniejszych. Poznajmy więc kilka niezawodnych i sprawdzonych gatunków bylin rabatowych. Odznaczają się właściwościami dekoracyjnymi - długotrwałe kwitnienie, efektowne ulistnienie, a na dodatek są to rośliny bez specjalnych wymagań, łatwe nawet dla początkującego ogrodnika, i co tu dużo mówić, są po prostu modne.

       Żurawka drobnokwiatowa ( Heuchera micrantha ) W sprzedaży pojawia się coraz więcej odmian wywodzących się od tego gatunku. Są dekoracyjne głównie ze względu na barwne liście. Żurawki sadzi się wśród innych niskich bylin, w ogrodzie skalnym lub na tarasie a także wśród swobodnych nasadzeń tzw. bylin dzikich. Na rabacie dobrze wyglądają wraz z wiesiołkami, kocimiętką, szałwią omszoną, przymiotnem, astrem gawędką.
Poza rabatami można ich używać do obsadzania staromodnych obwódek, ponieważ są ozdobne również poza okresem kwitnienia, ze względu na liście do cięcia. Żurawki wymagają gleby świeżej, próchniczej, żyznej, o odczynie obojętnym. Jeśli gleba jest za ciężka, dobrze jest dodać torfu. miejsce ich uprawy powinno być słoneczne lub pół cieniste ( nie znoszą jednak silnego nasłonecznienia ).
Zimą należy zabezpieczyć roślinki przed mrozem, okrywając je np. gałązkami drzew iglastych..
Rozmnażamy je wiosną przez podział, lub przez sadzonki odrywane z piętką.
Najpopularniejszą odmianą jest Palace Purple o ciemnopurpurowych liściach z metalicznym połyskiem i prawie białych kwiatach. Występują też odmiany o liściach ze srebrzystymi wzorami lub prawie białe, które mają bardziej lub mniej wcinane blaszki liściowe np Rachel o żywo różowych kwiatach lub Amber Waves o liściach złociście bursztynowych

        Rudbekia błyskotliwa ( Rudbeckia fulgida )Osiąga wysokość od 30 do 90 cm. Kwitnie od końca lipca nawet do listopada. Odmiana ta wyróżna się zwartym pokrojem i długotrwałym kwitnieniem. Rozmnażać ją można przez podziaól wczesną wiosną lub jesienią, po ścięciu pędów kwiatostanowych. W ostatnich latach coraz bardziej popularne są odmiany rudbekii wywodzące się od gatunku Rudbeckia hirta, który jest właściwie rośliną dwuletnią, rzadko które rośliny przetrwają 3-4 lata. Są to rośliny bardzo dekoracyjne, obficie kwitnące, jednak nie mogą równać się z rudbekią Goldstrum pod względem długowieczności.


       Aster nowoangielski ( Aster novea-angliae ) Osiąga zwykle wysokość 100-150 cm a czasami nawet 200 cm. Ma wyprostowane, sztywne łodygi, obficie ulistnione, na szczycie rozgałęzione. Na wierzchołkach pędów tworzą się koszyczki kwiatowe. Kwitnie od sierpnia do października. Kwiatki po pochmurnej pogodzie lub po ścięciu zamykają się. Uważany jest za odporniejszy na choroby od astra nowobelgijskiego. Wymaga obfitego nawożenia i nawadniania, w przeciwnym razie liście zasychają przedwcześnie i w większej ilości. W ogrodzie aster nowoangielski należy sadzić w miejscach słonecznych, na glebie zawierającej wapń. Jego naturalną cechą jest zasychanie liści od dołu łodygi, które mogą swym wyglądem szpecić zadbane zazwyczaj rabaty. Aby tego uniknąć, warto go sadzić w towarzystwie innych, niższych bylin.
Odmiany wyróżniają się wysokim wzrostem, wyjątkiem jest Purple Dorne , osiągająca 50 cm wysokości.


           Rozchodnik okazały ( Sedum spectabile )Jest jedną z ulubionych i niezawodnych bylin ogrodowych, szczególnie przydatną na glebach przepuszczalnych i suchych. Ostatnio do kilku popularnych odmian tego gatunku ( Brillant, Frosty Morn, Star Dust ) dołączyły nowe, o mieszańcowym pochodzeniu. Najbardziej znana jest Herbstfreude, ale na większą uwagę zasługuje Matrona, która charakteryzuję się wyjątkowo silnym wzrostem  ( do 80 cm ). Ma gróbe zaczerwienione łodygi, oraz bladoróżowe kwiaty, które rozwijają się wrzesień - październik. Rozchodnik ten sadzony jest głównie na rabatach. Ze względu na bardzo regularny pokrój. Rozmnaża się go wiosną z sadzonek oraz przez podział - od wiosny do czasu kwitnienia.

           Liara kłosowa ( Liatris spicata )

 

Łodygi są sztywne , wyprostowane, gęsto ulistnione, osiąga wysokość od 60 - 100 cm, kwitnie od lipca do października. Koszyczki mogą być różnej barwy - niebieskoczerwonej, różowej, białawej. Tworzą zbity kłos, długości 15-30 cm, rozkwitający od góry. Liatra rośnie dobrze niemal na każdej glebie,byle nie była zbyt wilgotna i zimna. Uprawia się ją na rabatach oraz w nasadzeniach. Jest to roślina miododajna. Cięte kwiatostany nadają się na bukiety, są bardzo trwałe w wazonie. Liatrę można z powodzeniem rozmnażać z nasion, które właściwie same się rozsiewają tworząc nowe kępy roślin, które w nastepnym roku możemy przesadzić na miejsca stałe. Na rynku dostępne są nasiona nielicznych odmian, najczęściej jest to biało kwitnąca Floristan Weiss lub karłowa Kobold znana także pod nazwą Goblin

            Mak wschodni ( Papaver orientale )Jest to roślina osiągająca wysokość 60-90 cm. Ma bardzo duże kwiaty, które pojawiają się w czerwcu na słabo ulistnionych pędach. Po kwitnieniu część naziemna zanika na jakiś czas, potem wyrastają liście odziomkowe, ale mimo to zaleca się sadzenie pojedynczych roślin tego gatunku między innymi bylinami. Mak wschodni nadaje się na słoneczne rabaty z glebą dość głęboko uprawianą ze względu na palowy system korzeniowy. Rozmnaża się głownie z nasio. Niektóre tylko odmiany można pozyskać wegetatywnie - przez sadzonki korzeniowe. W sklepach ogrodniczych można kupić najczęściej odmiany karłowe o dużych kwiatach:  Allegro ( kwiaty szkarłatne ), Pizzicato ( w różnych barwach: czerwone, prawie białe, blado lub ciemnoróżowe, lilaróżowe, łososiowe, jasnopurpurowe )Mimo różnorodności bylin dostępnych na rynku, w naszych ogrodach sadzimy najchętniej ciągle modne i niezastąpione gatunki, które polecają nam nasi znajomi, które podpatrzymy u sąsiada, które są sprawdzone pod względem pielęgnacji i wymagań roślin.


5 komentarzy:

-mamon- pisze...

Jej!!! ile informacji w jednym miejscu. Pozdrawiam

Margo pisze...

Lubię zaglądać na Twoją stronę, znajduję tu dużo interesujących informacji. Dzięki za podpowiedzi z nazwami kwiatów.

Beti pisze...

Niektóre kwiatki rosną u mnie,a nie miałam pojęcia jak się nazywają...teraz wiem!!!Pozdrowionka.

JaGa pisze...

Śliczne kwiatki, zresztą uwielbiam je wszystkie. A na swojej działce mam właśnie takie am rozchodnik i co roku sadzę sobie astry.
Pozdrawiam serdecznie.

Łucja-Maria pisze...

Twój blog jest cudowny...Pokazujesz nw nim wszystko to , co uwielbiam.
Przepiękne zdjęcia...
Serdecznie pozdrawiam